Vickie

Voľnočasová víla a princezná

Bylinky na posilnenie imunity. Z ktorých si spravíte najlepší čaj?

Organizmus je treba posilňovať systematicky a po celý rok. Našťastie existuje veľa detoxikačnýcha posilňujúcich bylín, ktoré nám v boji proti oslabeniu môžu pomôcť. Poradím vám, ktoré z nich to sú a ako s nimi zachádzať.

Ako si pripraviť vlastný čaj?

Úplným základom je bylinky správne spracovať a skladovať. Sušenie byliniek je pomerne jednoduché. Ja ich zavesím na špagátik a dole hlavou vysuším v kuchyni. Ak máte napríklad komoru, tak odporúčam sušiť v nej. V prípade, že bývate v rodinnom dome alebo máte balkón, môžete bylinky sušiť i vonku, avšak v tieni a suchu. Bylinky by sa mali uložiť na suché, tmavé miesto a spotrebovať do dvoch rokov od sušenia. Inšpiráciu k najrôznejším zmesiam môžete načerpať v mojom článku s receptami na miešané čaje, alebo popusťte uzdu svojej fantázii a sami vyskúšajte, aké chute vám k sebe pasujú najviac. Vyskúšajte napríklad kombináciu echinacey, šípky a rakytníku so silnou dávkou vitamínu C, materinej dúšky a medovky pre rovnováhu organizmu alebo kombináciu kozinca a žihľavy, ktorá má silne detoxikačné účinky. Nebojte sa využiť liečivých účinkov prírody - je to ta najčistejšia cesta k zdraviu.


Šípky plné vitamínov C a P

Liečivé schopnosti šípok poznali už naše prababičky. Malé červené bobuľky sú známym zdrojom vitamínu C nevyhnutného pre dostatočné posilnenie imunity. Vitamín C síce nájdete v mnohých iných bylinách alebo plodinách, avšak v šípkach sa viaže s vitamínom P, ktorý ho pomáha vstrebávať a ľudský organizmus ho tak dokáže veľmi efektívne využiť. Zároveň pôsobí ako schopný antioxidant, zbavuje telo voľných radikálov a spomaľuje starnutie buniek. V podobe sirupu alebo čaju z týchto plodov navyše získate ovocné kyseliny, vitamíny A, B1, B2, karotén, horčík a pektín, ktoré napomáhajú správnemu tráveniu. Šípky môžete dopriať aj vo forme lekváru. Takto možno bude chutiť viac i deťom.Žihľava na prečistenie organizmu

Jedna z najbežnejších bylín má fascinujúce detoxikačné účinky a vysoký obsah vitamínov (A,C, betakarotén) a minerálov (vápnik, železo). Pomáha proti chudokrvnosti, akné, reumatizmu a určitým druhom ekzémov. Predovšetkým na jar je mladá žihľava plná sily a v čerstvej forme dokonale prečistí organizmus zanesený po zime. Pokiaľ je pre vás intenzívna žihľavová kúra príliš silná (nemala by trvať dlhšie ako tri týždne), vrchné listy si nasušte do zásoby a využívajte vo forme čajového výluhu počas celého roku. Pre zlepšenie chuti môžete pridať šípky, šalviu, mätu a med a namiešať si tak účinnú čajovú zmes. Mimo to ju môžete použiť na prípravu blahodarného očisťujúceho kúpeľa.


Echinacea pomáha pri chrípke

Echinacea purpurová alebo echinacea predstavovala jednu z najvýznamnejších liečivých rastlín už pre pôvodných obyvateľov Ameriky a dnes rastie na záhonoch mnohých záhrad. Jej fialový kvet komplexne posilňuje bunky a aktivuje biele krvinky, ktoré chránia telo pred nebezpečnými látkami a mikroorganizmami. Využíva sa tiež pri žalúdočných problémoch a skvele pomáha predovšetkým v chrípkovom období. Môžete ju použiť čerstvú v podobe tinktúry, prípadne ju nasušiť a v priebehu chladnejších mesiacov pripravovať chutný bylinný čaj.


Zázvor na chrípku, nevoľnosť aj tráviace problémy

Koreň ďumbiera lekárskeho, teda zázvoru, má protizápalový účinok a pôsobí mierne tlmivo na nervový systém. Preto sa odporúča užívať ho pri bolestiach hlavy, nachladnutí a chrípke. Prevarte pár očistených a nakrájaných kúskov zázvoru vo vode a tú si po vychladnutí oslaďte medom. Tento nápoj pite v priebehu dňa, aby ste si upokojili žalúdok, zlepšili si trávenie a zbavili sa nadúvania či plynatosti čriev. Tento nápoj pite aj počas obdobia, keď vás trápi bolesť hrdla, kašeľ alebo upchatý nos.