MAGICKÉ BYLINKY, RASTLINKY A SEMIAČKA
- Vickie
- Feb 28, 2017
- 3 min read
Ahojte!
V tomto článku vám predstavím moje obľúbené bylinky, rastlinky a semiačka. Sú bežne dostupné pomaly v každom ochode, ale mnoho z nich si viete vypestovať aj doma. Sú naozaj magické a nepotrebujeme k nim ani kotlík, ani čiernu mačku na pleci.
1. Mäta

Mäta je veľmi obľúbená rastlinka. Využíva sa na liečenie, na varenia aj do letných nápojov. Listy mäty obsahujú silicu, mentol a ďalších viac ako 40 látok, ktoré majú blahodárne účinky na nás organizmus. Mäta pomáha prosti kŕčom a pôsobí protizápalovo. Inhalovanie mäty pomáha pri zápaloch dýchacích ciest. Mäta pôsobí aj proti nespavosti, stresu a bolestiam hlavy. Jej využitie je teda naozaj veľmi široké. Ak si chcete spraviť príjemný čajík na relax, jednoducho zalejte pár lístkov čerstvej mäty horúcou vodou akoby ste robili čaj. Ja osobne svoje čaje nesladím a nemyslím si, že je to potrebné. Chutí naozaj skvele.
2. Ľanové semiačka

Ľanové semiečka sú síce drobné, ale majú veľkú silu. Obsahujú vodu, tuk, bielkoviny, sacharidy, vlákninu, železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, sodík, luteín, zinok, meď, mangán, selén, omega 3 a omega 6 mastné nenasýtené kyseliny, vitamíny B, C, E, K, kyselinu pantoténovú a kyselinu listovú.
Pomáhajú pri celom zozname vecí:
Podporujú obranyschopnosť tela
Majú detoxikačné účinky – prečisťuje celé telo
Čistia aj hrubé črevo a podporuje tvorbu črevnej mikroflóry
Majú antiseptické a antibiotické účinky
Zlepšujú trávenie
Odstraňujú zápchu ale aj hnačku
Znižujú „zlý“ cholesterol
“Prečisťujú” obličky a pečeň
Pomáhajú pri kožných ochoreniach
Udržiavajú pevné cievy
Výborné ako súčasť prevencie proti rakovine a kardiovaskulárnym ochoreniam
Normalizujú cukor v krvi a zastavujú vlčie hlady
Môžete ich namiešať do jogurtu alebo nimi posypať pred pečením štangle. Nemajú výraznú chuť, takže nimi určite nič nepokazíte.
3. Žerucha

Pestovanie žeruchy je nenáročné a rýchle. Postačí, keď do plytkej misky usteliete vatu, ktorú navlhčíte a posypete drobnými semienkami. Nezabudnite vatu pravidelne vlhčiť, aby určite nevyschla, pretože inak by bola vaša žerucha žltá, cintľavá, ba dokonca by úplne vyhynula. Úrodu stačí zostrihať a posypať bylinkou chlebík, alebo ju pridať do šalátov. Drobná nenáročná bylinka v sebe dokáže vytvoriť vitamíny A, B1, B3, B6, C, E aj K a minerály draslík, sodík, vápnik, fosfor, železo a jód.
4. Medvedí cestnak

Keď sa bližšie pozriete na to, čo medvedí cesnak obsahuje, môže sa Vám to na prvý pohľad zdať ako “nič moc”, ale opak je pravdou… Medvedí cesnak obsahuje skryté cenné látky, ktoré z neho robia úžasnú liečivú a chutnú bylinu. Obsahuje bielkoviny, sacharidy, vlákninu, draslík, sodík a vitamíny B a C. Znovu vám ponúkam zoznam skvelých účinkov:
Podporuje imunitný systém a ochranu zdravia, antispetické, antibakteriálne, antibiotické účinky – dezinfikuje vnútro aj vonkajšok Vášho tela
Zlepšuje a hojí poranenia kože
Prečisťuje a zlepšuje: dýchacie cesty (kašeľ, hlieny, zápal), pečeň a krv, močové cesty a obličky
Podporuje trávenie, zlepšuje vyprázdňovanie a odstraňuje plynatosť
Znižuje vysoký cholesterol z krvi, znižuje vysoký krvný tlak, účinná prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami
Močopudný účinok odvodňuje nadbytočnú vodu z tela
Upokojuje nervový systém, zlepšuje kvalitu spánku, zlepšuje funkciu mozgu a pamäti
Táto skvelá rastlinka rastie od začiatku jari v lese a veľmi prenikavo vonia. Musíte si však dávať pozor, aby ste ho nezamenili za jedovatú konvalinku, Trhajte iba tie, ktoré majú kvetinky ako na obrázku. Teším sa keď sa konečne zjaví príjemné počasie a sním i táto rastlinka. Na mojou youtube kanáli určite zverejním video s receptom.
Ktorá je vaša obľúbená bylinka? Napíšte mi to do komentáru.
Teším sa na vás v ďalšom článku
S pozdravom Vickie
Comments